in ,

Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1

Argeș: Patru copii și doi adulți, transportați la spital după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1

Patru copii și doi adulți au transportați la spital, luni, după un accident produs la ieșirea de pe autostrada A1, în zona municipiului Curtea de Argeș.

Potrivit informațiilor comunicate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Argeș, în evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme.

Pompierii au intervenit cu două autospeciale de stingere, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat, forțele de intervenție fiind ulterior suplimentate cu două echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ) și o autospecială de transport personal și victime multiple.

‘Forțele de intervenție ajunse la locul solicitării au constatat că două persoane se aflau în imposibilitatea de a se evacua pe cont propriu din vehicul. De urgență, acestea au fost extrase de către pompieri și predate echipajelor medicale prezente la eveniment’, au transmis reprezentanții ISU Argeș.

Doi răniți, o femeie de aproximativ 78 de ani și un bărbat de aproximativ 57 de ani, au fost preluați de două echipaje SMURD și transportați la Spitalul Județean de Urgență Pitești. De asemenea, patru copii cu vârste de până la opt ani, însoțiți de părinții lor, au fost transportați la Spitalul de Pediatrie Pitești de două ambulanțe SAJ.

Alte două persoane implicate în accident au refuzat îngrijiri medicale, a mai precizat ISU.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Coreea de Sud: Un fost ministru al justiției, condamnat la 25 de ani de închisoare pentru rolul în criza legii marțiale

Coreea de Sud: Un fost ministru al justiției, condamnat la 25 de ani de închisoare pentru rolul în criza legii marțiale