Consiliul Local Oradea a aprobat, joi, proiectul ‘Zoopark Oradea – Natură și Aventură’, care prevede relocarea grădinii zoologice în comuna Sânmartin, într-un complex de agrement de peste 50 de hectare, în zona pădurii din satul Cihei.
Potrivit unui comunicat al Primăriei Oradea, noua investiție va fi amplasată pe un teren de circa 53 de hectare aflat în administrarea Romsilva și vizează atât o grădină zoologică modernă, cât și un parc de aventură și zone de agrement.
Proiectul, estimat la peste 260 milioane lei, este determinat de necesitatea relocării actualului zoo, în contextul construirii noului stadion din Oradea. Autoritățile au ales amplasamentul din Cihei ca fiind cel mai potrivit, după analiza mai multor variante.
Potrivit administrației locale, investiția va fi integrată într-o zonă turistică aflată în proximitatea municipiului și a stațiunii Băile Felix, cu potențial de creștere a fluxului de vizitatori.
În perioada următoare vor fi demarate procedurile de avizare, documentațiile urbanistice și transferul terenului, proiectul urmând să intre ulterior în faza de proiectare și execuție.


