Deputatul Ionel Bogdan a anunţat, marţi seară, după şedinţa Biroului Permanent Naţional al PNL, că nu au fost prelungite mandatele de conducere pentru 12 filiale, între acestea fiind Argeş, condusă de Alina Gorghiu şi Ilfov, condusă de Hubert Thuma. În plus, Bogdan a precizat că au demarat procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veştea şi a celor care l-au susţinut, dar acestea vor fi finalizate doar după ce noul Statut va fi înregistrat la Tribunal.
“A doua discuţie din cadrul Biroului Permanent Naţional a fost legată de filialele care intră într-un proces de reorganizare în urma discuţiei de astăzi. Aşa cum ştiţi, în urma Congresului, toate filialele, pentru că nu s-au organizat încă alegeri în filialele Partidului Naţional Liberal din ţară, toate filialele au rămas într-un interimat, adică toţi preşedinţii de filiale sunt interimari. Avem 49 de filiale, din cele 49 de filiale, pentru 13 dintre ele nu a fost prelungit interimatul”, a anunţat, marţi seară, după şedinţa Biroului Permanent Naţional al PNL, Ionel Bogdan.
Reprezentanţii PNL au explicat ulterior că sunt, de fapt, 12 filiale. Este vorba despre Argeş, Braşov, Călăraşi, Galaţi, Giurgiu, Gorj, Ialomiţa, Ilfov, sectoarele 2, 3, 4 şi 5.
PNL Argeş era condus de Alina Gorghiu, care l-a susţinut pe Adrian Veştea şi ar fi urmat să ocupe un post de vicepremier. PNL Ilfov era condus de Hubert Thuma, constant critic al preşedintelui PNL, Ilie Bolojan.
“Filiale, nu au îndeplinit următoarele condiţii: în primul rând, au încălcat în mod deliberat şi repetat deciziile Partidului Naţional Liberal. Apoi nu au participat la Congres sau chiar au obstrucţionat participarea delegaţilor din acele filiale la Congresul Extraordinar care a avut loc în acest weekend. Sunt motive multiple pentru care aceste filiale n-ar fi trebuit să mai aibă prelungit interimatul”, a mai declarat Ionel Bogdan.
Întrebat dacă numirea la PNL Ialomiţa a unui senator ales pe listele SOS România care s-a înscris în PNL a fost o recompensă pentru că acesta nu a votat Guvernul Veştea, Ionel Bogdan a afirmat: “Nu cred că este vorba de nicio recompensă, este vorba de un senator din judeţul Ialomiţa. Având în vedere situaţia filialei din Ialomita, colegii au considerat oportun ca dânsul să preia o perioadă de interimat până când această organizaţie se va reorganiza. Pe urmă vom vedea cum vor decurge lucrurile mai târziu”.
În legătură cu procedura de excludere a celor care l-au susţinut pe Adrian Veştea, Ionel Bogdan a precizat: “Procedurile în Partidul Naţional Liberal au început. Este aprobat un nou Statut, care urmează să fie înregistrat la Tribunalul Bucureşti conform normelor legale. Ulterior, vom putea finaliza această procedură. Atâta timp cât aceste excluderi din partid vor fi pe noul Statut, el trebuie să fie înregistrat legal la Tribunalul Bucureşti”.



