Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței, a susținut, duminică, prim-ministrul interimar Ilie Bolojan în mesajul dedicat comemorării a 85 de ani de la tragedia din iunie 1941, subliniind că memoria victimelor obligă societatea la responsabilitate și vigilență.
În mesaj, prezentat la Iași de secretarul de stat Dragoș Hotea, premierul a transmis că, în aceste zile, România comemorează unul dintre cele mai dureroase episoade din istoria sa și unul dintre cele mai tragice momente ale Holocaustului petrecut pe teritoriul țării.
‘Aceste zile invită la reculegere, memorie și reflecție. Ne plecăm capetele în fața victimelor și păstrăm vie amintirea miilor de destine frânte de violență, ură și dezumanizare. Peste 13.000 de evrei au fost uciși în acele zile, lăsând în urmă o rană profundă în istoria comunității evreiești și a societății românești’, a amintit prim-ministrul Ilie Bolojan.
În opinia sa, Pogromul de la Iași rămâne un avertisment dur despre consecințele urii, intoleranței și indiferenței.
‘Ne amintește cât de grave devin lucrurile atunci când discriminarea este tolerată, iar demnitatea umană încetează să mai fie apărată. Memoria acestor victime ne obligă la luciditate, responsabilitate și vigilență’, a evidențiat Bolojan.
A adăugat că românii au datoria de a păstra adevărul istoric și de a transmite generațiilor viitoare lecțiile acestor tragedii. De asemenea, a reafirmat angajamentul Guvernului României ‘pentru combaterea antisemitismului, discursului instigator la ură și a oricărei forme de intoleranță’.
‘În numele Guvernului României, reafirm angajamentul ferm pentru combaterea antisemitismului, a discursului instigator și a oricărei forme de intoleranță. Vom continua să susținem educația despre Holocaust, să protejăm memoria victimelor și să respingem orice tentativă de negare, distorsionare sau justificare a acestor crime. Rămânem angajați în consolidarea unei societăți democratice, deschise și incluzive întemeiate pe respect, responsabilitate și o apărare a demnității fiecărui om’, a mai transmis premierul.
* În această perioadă, la Iași, sunt organizate evenimente dedicate comemorării Pogromului din 1941.
În prima parte a zilei de duminică s-a desfășurat ‘Marșul Vieții’, o ceremonie dedicată comemorării victimelor Holocaustului.
Ajunsă la a douăsprezecea ediție, ca urmare a inițiativei rabinului Josef Wasserman, ceremonia s-a desfășurat la Cimitirul Evreiesc, în prezența președintelui Statului Israel, Isaac Herzog, și a președintelui Senatului României, Mircea Abrudean. La eveniment au participat membri de familie ai victimelor și supraviețuitorilor Pogromului de la Iași, oficialități centrale și locale, elevi și reprezentanți ai mediului academic.
Discursurile au fost urmate de înhumarea, în Cimitirul Evreiesc, a unor oseminte descoperite într-o groapă comună de la Popricani. Tot la Cimitirul Evreiesc a fost oficiat un ceremonial religios în memoria celor uciși în timpul Pogromului din vara anului 1941 și au fost depuse coroane de flori la monumentele acestora, în prezența președintelui Statului Israel, Isaac Herzog, aflat într-o vizită de stat în România.
În cursul zilei de duminică, au loc ceremonii oficiale organizate și în cimitirele evreiești din Podu Iloaiei și Târgu Frumos, urmând ca la Casa Muzeelor să aibă loc un concert memorial susținut de corul ‘Gavriil Musicescu’ al Filarmonicii Moldova, iar de la ora 19:00 este programat vernisajul expoziției de bandă desenată ‘Imagini din trecut. Pogromul de la Iași’, care va avea loc pe strada Ștefan Cel Mare și Sfânt.


