Jucătoarea americană de tenis Venus Williams a spus că abia așteaptă să facă echipă cu sora ei Serena pentru a scrie un nou capitol din povestea lor remarcabilă dedicată turneului de la Wimbledon, scrie DPA.
Cele două vedete americane ale tenisului mondial vor face echipă la dublu, la un deceniu distanță după ultimul titlu din cele șase câștigate împreună la Wimbledon.
După ce au primit un wild card pentru participarea la turneul de Mare Șlem, cele două surori Williams vor juca în primul tur cu perechea formată din Camila Osorio (Columbia) și Solana Sierra (Argentina).
”Este foarte special într-adevăr”, a spus Venus Williams, 46 de ani, care a mai câștigat cinci titluri la Wimbledon, la simplu, în perioada 2000-2008.
”Am avut chiar o istorie interesantă aici și este minunat să fiu din nou aici în 2026, deci sunt gata de competiție. Sunt foarte entuziasmată că jucăm împreună și abia aștept să intrăm pe teren”, a declarat Venus.
”De îndată ce ea a vrut să joace la dublu, iată că jucăm la dublu, așa funcționează lucrurile”, a mai spus Venus Williams.
Chiar dacă a câștigat 23 de titluri de Mare Șlem la simplu și la dublu, fostul număr unu mondial recunoaște că încă are emoții.
”Fiecare are parte de emoții. Este parte din a fi uman și din acest motiv sportul este atât de entuziasmant, să fii apt să-ți controlezi propria umanitate, să ajungi la următorul nivel. Din acest motiv urmărim cu toții sportul și din acest motiv uneori câștigăm, iar alteori pierdem”, a mai adăugat Venus Williams.
Septuplă campioană la simplu, Serena va juca de asemenea la simplu pentru prima dată în patru ani.
Jucătoarea de 44 de ani o va întâlni în primul tur pe australianca Maya Joint, numărul 53 mondial.
Întrebată despre actualul nivel de pregătire al Serenei, sora sa Venus a replicat: ”Puteți merge pe terenuri și să o vedeți cum joacă? Acesta este probabil cel mai bun lucru pe care-l puteți face”.
Venus a mai adăugat: ”Nu este niciun dubiu faptul că ea nu are nimic de dovedit, deloc”.


