Drumurile tehnologice aferente Autostrăzii A7, destinate exclusiv drumarilor și autospecialelor de intervenție, au început să fie folosite de anumite persoane și fermieri, iar Direcția Regională de Drumuri și Poduri (DRDP) Buzău avertizează asupra pericolului ca animalele sălbatice sau cele aparținând fermelor să intre pe suprafața carosabilă și spune că va sesiza Poliția.
DRDP Buzău atrage atenția asupra creșterii numărului de incidente provocate de distrugerea gardurilor de protecție de pe Autostrada A7.
Drumarii reclamă faptul că porțile de acces sunt deschise fără autorizație, iar drumurile tehnologice sunt utilizate de anumite persoane, deși circulația pe ele reprezintă un risc major pentru siguranța traficului rutier, pentru că permite pătrunderea animalelor pe carosabil, situație care ar putea genera accidente grave.
‘În paralel cu autostrada se regăsesc drumuri tehnologice utilizate doar de către administratorul drumului pentru întreținere sau în cazuri excepționale pentru autospecialele de poliție, pompieri, ambulanță. Este interzisă circulația altor tipuri de vehicule pe aceste drumuri. Delimitarea dintre drumurile tehnologice și terenurile agricole se face prin garduri de plasă care din loc în loc au porți care pot fi deschise de către administratorul drumului, pentru acces. De la deschiderea circulației pe A7, sunt persoane, fermieri, care fie rup gardurile, fie deschid porțile și intră pe drumurile tehnologice. Rolul cel mai importat al gardurilor este cel de a opri animalele aflate în zona agricolă de a pătrunde în zona de autostradă, cum s-a întâmplat cu porcii mistreți la Poșta Câlnău’, a declarat, pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al DRDP Buzău, Mirela Copariu.
Instituția precizează că angajații au intensificat patrulările pe autostradă și monitorizează zonele în care au fost identificate autovehicule, astfel încât să poată sesiza autoritățile.
‘Am intensificat patrularea, folosim și imaginile de pe camerele video, astfel încât să identificăm persoanele respective și să facem plângere la Poliție. O să demarăm o campanie de informare la care vom invita la discuții toți reprezentații asociațiilor agricole pentru a le explica faptul că drumurile tehnologice nu sunt destinate circulației publice ‘, a precizat sursa citată.
DRDP Buzău subliniază că accesul pe drumurile tehnologice este strict interzis, acestea fiind destinate exclusiv activităților de întreținere și intervenție.
În contextul în care în perioada următoare se vor realiza lucrări agricole intense, administratorul drumului solicită sprijinul comunităților locale și al fermierilor pentru respectarea regulilor și pentru semnalarea oricăror situații care pot pune în pericol siguranța circulației.


