Vicepreședintele PSD Diana Tușa susține că PNL și USR ‘își bat joc de România’, iar după ce ‘au urlat o lună de zile să vină PSD-ul să-și asume’, votând în același timp rezoluții după rezoluții că nu mai fac niciodată Guvern cu PSD, acum ‘schimbă foaia’.
‘PNL și USR își bat joc de România! După ce au urlat o lună de zile ‘să vină PSD-ul să-și asume’, votând în același timp rezoluții după rezoluții că nu mai fac niciodată Guvern cu PSD, acum schimbă foaia. În fapt, nu vor niciun alt Guvern. Nu vor soluții. Doar inventează motive ridicole, condiții absurde și crize false pentru a-și păstra scaunele, salariile, casele de protocol și privilegiile. O adunătură de politicieni egoiști și iresponsabili, care au transformat blocajul guvernamental în meserie, sacrifică viitorul unei țări întregi pentru interesele lor meschine. Dezgustător!’, a scris Tușa, vineri, pe Facebook.
PNL, USR și UDMR îl propun pe europarlamentarul Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru al României, se arată într-un comunicat transmis, vineri, de USR și PNL.
‘PNL, USR și UDMR înaintează o propunere comună pentru funcția de prim-ministru al României, în persoana europarlamentarului Siegfried Mureșan. România are nevoie de un Guvern care să gestioneze în mod responsabil urgențele și prioritățile țării (PNRR, Programul SAFE, echilibrele financiar-bugetare, aderarea la OCDE), să continue reformele și să valorifice fiecare oportunitate de dezvoltare în interesul cetățenilor’, precizează sursa citată.


