in ,

CABINETUL VEŞTEA – Eduard Mititelu – cel mai tânăr ministru din guvern vine din PNL

CABINETUL VEŞTEA – Eduard Mititelu – cel mai tânăr ministru din guvern vine din PNL

Eduard-Tatian Mititelu, propus în iunie 2026 pentru funcţia de ministru delegat pentru Transformare Digitală în Cabinetul Veştea, este unul dintre cei mai tineri membri ai echipei guvernamentale. Are un profil construit în zona tehnologiei, a administraţiei publice şi a politicilor pentru digitalizare.

Originar din Botoşani, Mititelu a absolvit Facultatea de Electronică, Telecomunicaţii şi Tehnologia Informaţiei a Universităţii Politehnica Bucureşti în 2019 şi a obţinut un master în ingineria calităţii şi fiabilităţii în 2021. Este doctorand la aceeaşi universitate, cu preocupări în zona “Smart Cities”, a beneficiat de un stagiu Erasmus în Finlanda, la Universitatea Abo Akademi, care a inclus şi dezvoltarea unei aplicaţii de machine learning pentru domeniul medical. Înainte de a intra în administraţie, a lucrat în mediul privat ca dezvoltator software şi a fondat firma Tekit Web Electronics S.R.L., pe care a administrat-o până în 2022.

CITEȘTE ȘI Eduard Mititelu, propus ministru pentru Digitalizare: A fost o decizie grea pe care am luat-o

Cariera sa publică a început devreme, încă din liceu, unde a ocupat funcţia de preşedinte al Consiliului Naţional al Elevilor în perioada 2014-2015. Ulterior, a intrat în administraţia centrală, unde a ocupat poziţii de subsecretar de stat şi secretar de stat la Ministerul Cercetării, Inovării şi Digitalizării între 2022 şi 2024. În acea perioadă, a lucrat la Strategia Naţională în domeniul Inteligenţei Artificiale 2024-2027 şi la proiectul ION, asistentul guvernamental bazat pe inteligenţă artificială. A fost implicat şi în operaţionalizarea sediului de la Bucureşti al Centrului European de Securitate Cibernetică, prima instituţie europeană cu sediul în România.

Mititelu a fost apoi secretar de stat la Ministerul Dezvoltării, în perioada septembrie-decembrie 2024, cu atribuţii legate de digitalizarea interacţiunii dintre cetăţeni şi instituţie. Din 2024 este deputat PNL de Botoşani şi, potrivit informaţiilor din spaţiul public, are o relaţie apropiată cu preşedintele CJ Botoşani, Valeriu Iftime. În iunie 2026, a fost şi coiniţiator al unei legi adoptate de Cameră care protejează cercetătorii de securitate cibernetică ce raportează responsabil vulnerabilităţi, clarificând diferenţa dintre testarea autorizată şi atacurile informatice.

Datele din declaraţiile de avere arată venituri ridicate în calitate de antreprenor, inclusiv dividende de peste 668.000 de lei raportate în 2023, precum şi active financiare şi terenuri intravilane în Botoşani. Tekit Web Electronics S.R.L. apare în bazele de date comerciale ca firmă activă din Botoşani, asociată cu numele lui Mititelu şi cu activitate în zona IT.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Garda de Mediu a aplicat amenzi de peste 1,7 milioane de lei în Delta Dunării – 5 măsuri de suspendare a activităţii şi două sesizări penale

Garda de Mediu a aplicat amenzi de peste 1,7 milioane de lei în Delta Dunării – 5 măsuri de suspendare a activităţii şi două sesizări penale

Ministerul Sănătăţii a plătit aproape 155 de milioane de lei către constructorul Centrului de Diagnostic şi Tratament al Tuberculozei Zerlendi

Ministerul Sănătăţii a plătit aproape 155 de milioane de lei către constructorul Centrului de Diagnostic şi Tratament al Tuberculozei Zerlendi