in ,

Garda de Mediu a aplicat amenzi de peste 1,7 milioane de lei în Delta Dunării – 5 măsuri de suspendare a activităţii şi două sesizări penale

Garda de Mediu a aplicat amenzi de peste 1,7 milioane de lei în Delta Dunării – 5 măsuri de suspendare a activităţii şi două sesizări penale

Garda de Mediu a aplicat, în perioada 15–19 iunie, amenzi în valoare totală de peste 1,7 milioane de lei în Delta Dunării şi a dispus 5 măsuri de suspendare a activităţii. Au fost vizaţi agenţi economici din domeniul HoReCa, dar şi pescari.

“Garda Naţională de Mediu a aplicat amenzi în valoare totală de 1.758.500 de lei, a dispus măsuri de suspendare a activităţii şi va formula două sesizări penale, în urma unei acţiuni de control desfăşurate în perioada 15-19 iunie 2026, pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei Delta Dunării”, anunţă, luni, Garda de Mediu.

Controalele au vizat operatori economici din domeniul HoReCa, respectarea legislaţiei de mediu, dar şi prevenirea şi combaterea faptelor ilegale din domeniul piscicol.

În urma verificărilor, echipele Gărzii Naţionale de Mediu au încheiat 72 de note de constatare şi au aplicat 40 de sancţiuni contravenţionale, dintre care: 32 de amenzi, în cuantum total de 1.758.500 de lei, 8 avertismente şi 5 măsuri complementare, care vizează suspendarea unor activităţi, desfiinţarea lucrărilor neconforme şi aducerea terenurilor la starea iniţială.

Totodată, în urma controalelor vor fi întocmite, în termenul legal, două sesizări penale pentru: utilizarea resursei de apă fără autorizaţie de gospodărire a apelor şi executarea, modificarea sau extinderea de lucrări, construcţii ori instalaţii pe ape sau care au legătură cu apele, fără avizul legal.

“Delta Dunării este un spaţiu unic, cu un regim special de protecţie, iar respectarea legii şi protejarea mediului sunt obligaţii esenţiale. Rolul nostru nu este de a bloca turismul sau activitatea economică, ci de a ne asigura că acestea se dezvoltă responsabil, în echilibru cu natura. Acţiunile din teren au arătat însă că există operatori care ignoră normele de mediu, iar astfel de practici nu pot fi tolerate”, a transmis Marius Niţă, comisar general adjunct al Gărzii Naţionale de Mediu, coordonatorul acţiunii.

O componentă importantă a acţiunii a vizat şi combaterea braconajului piscicol.

“În nordul Mării Negre, în apropierea graniţei cu Ucraina, echipele de control au identificat şi au extras din apă, în vederea confiscării, 10 setci multifilament şi din fir textil, fără elemente de identificare, cu o lungime totală de aproximativ 2.500 de metri”, a mai transmis Garda de Mediu.

Din uneltele ilegale de pescuit au fost eliberate în mediul natural un exemplar de sturion din specia păstrugă, două exemplare de delfin şi un exemplar subdimensionat de crab.

“Aşa cum Garda Naţională de Mediu a comunicat încă din prima etapă a acţiunii, un caz aparte a fost identificat la un operator economic din zona localităţii Uzlina, cu activitate în domeniul HoReCa. Într-o ladă frigorifică aflată în apropierea unui ponton-dormitor au fost găsite 7 exemplare congelate de sturion din specia păstrugă. Pentru acest caz a fost solicitat sprijinul Serviciului de Poliţie Delta Dunării din cadrul I.G.P.R., care a întocmit actele necesare urmăririi penale şi a procedat la confiscarea exemplarelor de sturion”, a mai transmis Garda de Mediu.

În cadrul aceleiaşi acţiuni au fost semnalate şi probleme generate de turismul necontrolat: pescuit recreativ, sportiv sau comercial în zone de strictă protecţie, deplasări pe trasee neautorizate şi campări în afara zonelor amenajate, situaţii care favorizează abandonarea şi incendierea deşeurilor.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Neamț: Linie nouă de laparoscopie la Secția Urologie a SJU Piatra-Neamț

Neamț: Linie nouă de laparoscopie la Secția Urologie a SJU Piatra-Neamț

CABINETUL VEŞTEA – Eduard Mititelu – cel mai tânăr ministru din guvern vine din PNL

CABINETUL VEŞTEA – Eduard Mititelu – cel mai tânăr ministru din guvern vine din PNL