Directorul Centrului Naţional de Sănătate Mintală şi Luptă Antidrog, Cătălina Constantin, a atras atenţia că trebuie făcută diferenţa între dependenţa de anumite substanţe psihoactive şi consumul pentru recreere. Ea a menţionat că nu este de dorit ca adolescenţii şi copiii să consume astfel de substanţe pentru că acestea le împiedică dezvoltarea organismului şi mai ales a creierului.
“Este într-adevăr o problemă faptul că adolescenţii consumă, dar faptul că consumă nu înseamnă că sunt dependenţi. Este extrem de important să facem diferenţa între consum recreaţional şi dependenţă, să nu ne apucăm să punem eticheta copiilor noştri că sunt deja bolnavi. Consumul nu este de dorit. Consumul substanţelor pşihoactive la nivel de copii şi de adolescenţi este un lucru pe care nu ni-l dorim pentru că acest consum împiedică dezvoltarea organismului şi mai ales a creierului copiilor într-un mod extrem de neplăcut şi care poate să aibă consecinţe majore”, a declarat Cătălina Constantin, vineri seară, la Medika TV.
Aceasta a precizat că vârsta medie la care copiii încep să fumeze este de 8 ani.
“Vârsta de începere a consumului de tutun a scăzut la 8 ani. Nu vă mai spun că suntem pe locul întâi la consumul de alcool. Din punctul specialiştilor de vedere, cea mai gravă problemă o avem cu consumul de alcool. A crescut numărul de copii care suferă de sindrom alcolic fetal. Asta înseamnă că mama bea în timpul sarcinii şi că copilul se va naşte cu nişte malformaţii, turburări care îl vor afecta toată viaţa lui”, a afirmat Directorul Centrului Naţional de Sănătate Mintală şi Luptă Antidrog.
Cătălina Constantin este de părere că nu poţi să-ţi educi copilul spunându-i că nu are voie să bea si el te vede în mod constant că te ameţeşti.
“Nu poţi să-ţi educi copilul, să-i spui că tutunul nu este bun pentru el şi te vede în mod constant cum fumezi şi că nu respecţi ceea ce spui. Nu poţi să-ţi educi copilul să-i spui să stea mai puţin pe ecrane când tu tot timpul eşti cu nasul în telefon şi eviţi discuţiile şi îl repezi pentru că eşti ocupat să te uiţi pe telefon. Părinţii au nevoie să înţeleagă că ei trebuie să fie nişte exemple”, a explicat Cătălina Constantin.
Ea a mai precizat că în aceste cazuri, părinţii pot cere îndrumare de la medicul de familie sau de la centrele specializate.
“Părinţii au nevoie să înţeleagă că atunci când au primit copiii, n-au primit şi manualul de utilizare şi că este firesc să facă greşeli şi atunci când se simt neputincioşi sau consideră că nu au suficiente noţiuni, să meargă la specialist, medicul de familie. Medicul de familie este specialistul cel mai valoros care este la îndemână şi care poate fi accesat relativ uşor. Poate să meargă la profesor, poate să meargă la psiholog. Din nou, Centrele de Sănătate Mintală şi pentru Prevenirea şi Tratamentul Adicţiilor oferă servicii gratuite”, a menţionat Cătălina Constantin.



