Reprezentativa Bosniei-Herţegovina a învins, miercuri seară, la Seattle, scor 3-1, naţionala Qatarului, în ultima etapă a grupei B a Cupei Mondiale.
Învingătorii au marcat prin Mahmic ’80, Abunada ’34 (autogol) şi Alajbegovic ’29. Pentru Qatar a înscris Al-Haydos ’42.
Pentru Edin Dzeko, cel mai bun marcator din istoria Bosniei, a fost 150-lea meci la prima reprezentativă.
Joo Lukic, jucătorul Universităţii Cluj, a fost rezervă.
Bosnia încheie grupa B pe locul 3, care poate duce în 16-imi.
Din grupa B, Canada s-a calificat de pe primul loc, având 7 puncte, iar Canada de pe locul doi, cu 4 puncte. Bosnia are tot 4 puncte, dar un golaveraj mai slab decât canadienii.



