Criticate dur pentru natura lor comercială, pauzele de hidratare de la Cupa Mondială din 2026 continuă să genereze controverse. Marţi, preşedintele FIFA, Gianni Infantino, a readus problema în prim-plan, de data aceasta apărând beneficiile acestora.
Introduse pentru prima dată la o Cupă Mondială, aceste pauze de trei minute, programate în minutele 22 şi 67 ale fiecărui meci, sunt concepute pentru a oferi celor 22 de jucători şansa de a se hidrata şi de a face faţă căldurii intense care poate însoţi meciurile acestei Cupe Mondiale nord-americane.
Însă criticii acestor pauze de hidratare le văd în primul rând ca o modalitate prin care posturile TV pot oferi intervale publicitare mai bine direcţionate şi, prin urmare, foarte profitabile.
O critică respinsă de preşedintele FIFA, Gianni Infantino, într-un comunicat publicat marţi. „Principalul motiv este căldura, dar trebuie să înţelegem şi că într-o competiţie precum Cupa Mondială, jucată pe parcursul a 39 de zile, cu echipe care pot juca opt meciuri în aceste 39 de zile, un moment de odihnă este extrem de important”, a declarat şeful fotbalului mondial.
Mai presus de toate, Gianni Infantino a abordat criticile conform cărora aceste pauze de hidratare sunt inutile atunci când temperaturile nu erau excesive, subliniind argumentul echităţii sportive. „Ceea ce contează şi mai mult pentru noi este să ne asigurăm că toate echipele, în fiecare meci, joacă în aceleaşi condiţii. Şi este foarte dificil de acceptat că un antrenor poate avea oportunitatea de a influenţa un meci făcând ajustări pur şi simplu pentru că este mai cald, în timp ce într-un alt meci, unde temperatura este puţin mai scăzută, acelaşi antrenor nu are aceeaşi oportunitate. Vrem să garantăm condiţii egale pentru toată lumea şi de aceea aceste pauze sunt implementate în fiecare meci”, a explicat el.
În ceea ce priveşte posibilitatea ca FIFA să profite de aceste „pauze de hidratare”, Infantino contraatacă, afirmând că FIFA „nu câştigă absolut nimic”. „Nu există venituri suplimentare pentru FIFA, deoarece toate acordurile comerciale au fost semnate cu mult timp înainte. Deci, nu este o problemă financiară pentru noi. Pentru noi, este o chestiune pur sportivă”, conchide el.



