Guvernatorul Băncii centrale iraniene, Abdolnaser Hemmati, a dezminţit declaraţii ale preşedintelui american Donald Trump care a anunţat că activele iraniene deblocate urmează să fie folosite pentru cumpărarea de bunuri de provenienţă ”exclusiv din Statele Unite”, însă nu a exclus ideea unor achiziţii de la americani, relatează AFP.
Într-un mesaj video, Abdolnaser Hemmati a anunţat marţi că primele 12 miliarde de dolari deblocate vor fi folosite la cumpărarea unor “bunuri de primă necesitate şi medicamente”.
????????|Central Bank Governor Abdolnaser Hemmati’s Statement:
•- Iran’s blocked assets will be released gradually during the negotiations.
•- $12 billion will be released in the first stage, with the remainder in subsequent stages.
•- During the 60-day negotiation period, Iran… pic.twitter.com/bVyTnv4IVb– Aprajita Nafs Nefes ???? Ancient Believer (@aprajitanefes) June 24, 2026
Însă “nu există nicio obligaţie să cumpărăm din Statele Unite”, a subliniat el.
Locatarul Casei Albe a dat asigurări marţi că “banii şi/sau sancţiunile pe care Trezoreria americană este pe cale să le ridice sunt plasaţi sub sechestru, controlaţi de către Statele Unite, şi vor fi folosiţi la cumpărarea de hrană şi de furnituri medicale provenind exclusiv din Statele Unite”.
???? Trump: Iran’s released funds must be exclusively spent on purchasing food items from the USA
Trump announced to reporters on Monday that any released Iranian assets and funds will be used exclusively to buy food products from the United States, and these amounts will return… pic.twitter.com/zTjUOossSf
– Alex kennedy (@Alexkennedy213) June 23, 2026
“Nu este adevărat”, i-a replicat Abdolnaser Hemmati lui Donald Trump.
“Nu există nicio cerere de acest fel în protocolul acordului care a fost semnat” săptămâna trecută de către Statele Unite cu Iranul.
“Însă noi nu vedem o problemă să cumpărăm din Statele Unite, dacă preţul şi calitatea bunurilor esenţiale, precum porumb, grîu sau orice alt produs de care avem nevoie – sunt competitive”, a declarat guvernatorul.
Vicepreşedintele american J. D. Vance, care a participat duminică la negocieri iraniano-americane în Elveţia, a evocat luni un eventual mecanism de control prin care Statele Unite să se asigure că activele iraniene nu finanţează “terorismul”.
El a declarat că deblocarea activelor iraniene blocate poate fi însoţită de anumite condiţii – şi anume contracte agricole cu Statele Unite.
Iranul a anunţat, la rândul său, că a încheiat în Elveţia cu americanii un acord în vederea unei deblocări “imediate” a unor active iraniene blocate, în valoare de 12 miliarde de dolari.
În ceea ce priveşte ridicarea sancţiunilor impuse exporturilor iraniene de petrol – până la 21 august -, pe perioada de 60 de zile a negocierilor, guvernatorul Băncii centrale iraniene a făcut unele precizări.
“Noi vom putea livra aceste produse prin orice port, folosind orice navă, şi vom putea primi plata în conturi pe care le vom desemna, pentru a folosi în mod liber aceste venituri”, a declarat bancherul central iranian.
Donald Trump a fost criticat pentru că a semnat un protocol al unui acord cu Teheranul în vederea unei încetări a Războiului din Orientul Mijlociu care prevede deblocarea unei părţi a activelor iraniene blocate – înaintea unui acord în dosarul nuclear iranian – care urmează să fie abordat în această nouă fază a negocierilor de 60 de zile.



