„Nu voi lăsa nimic fotbalului uruguayan”, a declarat un Marcelo Bielsa abătut după înfrângerea suferită în faţa Spaniei (1-0), care a însemnat eliminarea Uruguayului în faza grupelor la Cupa Mondială.
„Orice contribuţie din partea unui antrenor care lucrează de trei ani este lipsită de sens dacă nu obţii rezultate: locul patru în calificări (în zona sud-americană) a fost lipsit de valoare, locul trei în Copa América a fost lipsit de valoare şi, evident, nu trebuie să comentez acea performanţă”, a declarat antrenorul argentinian într-o conferinţă de presă. Va fi „o perioadă care nu va fi lăsat nimic în urmă”, a insistat el, cu capul plecat.
Bielsa acceptă toate criticile cu uşurinţă. Potrivit lui Bielsa, „întrebările nu caută răspunsuri, ci mai degrabă descarcă toată dezamăgirea eliminării pe mine, cel responsabil”.
Pentru această Cupă Mondială, „am jucat pentru a obţine şapte puncte şi am obţinut două”, a afirmat el, în ciuda „unui grup de jucători de calitate”. „În ciuda muncii, efortului şi dăruirii, nu am reuşit”.
La pauză însă, Bielsa l-a înlocuit pe Muslera, la cererea jucătorului, cu Sergio Rochet. „Nu a fost decizia mea, el a luat-o singur”, a subliniat antrenorul.
CITEȘTE ȘI Cupa Mondială 2024: Spania, în 16-imi de pe primul loc din grupa H, după 1-0, cu Uruguay 

