in

Cupa Mondială 2026: Norvegia s-a calificat în 16-imi, după 3-2 cu Senegal / Haaland a marcat de două ori

Cupa Mondială 2026: Norvegia s-a calificat în 16-imi, după 3-2 cu Senegal / Haaland a marcat de două ori

Reprezentativa Norvegiei s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale, după ce a dispus, marţi dimineaţă, la New Jersey, de selecţionata Senegalului, scor 3-2.

Pentru Norvegia a marcat Pedersen (43) şi Erling Haaland (48, 58).

Golurile Senegalului a fost reuşite de Sarr (53 şi 90+3).

Norvegia:Nyland – Ryerson (Pedersen – 13), Ajer, Heggem (Ostigard – 84), Moller Wolfe – Odegaard, Berge, Aursnes (Berg – 48)- Sorloth (Bobb – 84), Haaland, Nusa (Schjelderup A.- 71). Selecţioner: Stale Solbakken

Senegal: Mendy (Diaw – 63)- Diatta, Koulibaly, Niakhaté, Diouf (Jakobs – 54)- Gana Gueye, Pape Gueye (Mbaye – 54)- Sarr (Koulibaly – 72), Camara (Ciss- 63), Mané – Jackson. Selecţioner: Pape Thiaw

Meciul a fost arbitrat de brazilianul Wilton Sampaio. 

În celălalt meci al grupei I, Franţa a învins Irak, scor 3-0.

Cu câte şase puncte, Franţa şi Norvegia sunt calificate în 16-imi. 

În ultima etapă a grupei, la 26 iunie, de la ora 22.00, au loc meciurile Norvegia – Franţa şi Senegal – Irak. 

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Washingtonul anunţă suspendarea sancţiunilor asupra petrolului iranian pentru două luni

Washingtonul anunţă suspendarea sancţiunilor asupra petrolului iranian pentru două luni

Fotbal – CM 2026: Norvegia, calificată în șaisprezecimi după 3-2 cu Senegalul

Fotbal – CM 2026: Norvegia, calificată în șaisprezecimi după 3-2 cu Senegalul