Selecţionerul Egiptului, Hossam Hassan, şi-a exprimat optimismul după ce atacantul vedetă Mohamed Salah a fost forţat să părăsească terenul vineri, la Seattle, în timpul remizei, scor 1-1, împotriva Iranului.
Egiptul s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale din 2026 pe locul doi în Grupa G, dar superstarul lor a părăsit terenul în minutul 57 şi şi-a pus o compresă cu gheaţă sub coapsa stângă.
„Doctorul îşi va redacta raportul când ne vom întoarce la hotel şi va efectua o a doua examinare. Am vorbit cu Salah şi, cu voia lui Dumnezeu, accidentarea nu pare gravă”, a declarat antrenorul într-o conferinţă de presă.
„Am vorbit cu Salah, m-a asigurat că va fi bine, că nu este o accidentare majoră”, a adăugat fostul atacant al echipei Faraonilor.
Egiptul va înfrunta Australia la Dallas pe 3 iulie pentru un loc în optimile de finală.



