Un bărbat din judeţul Ilfov a fost arestat preventiv de către magistraţii din Dâmboviţa după ce a fugit de poliţiştii care l-au oprit în trafic, l-a atacat pe unul dintre agenţi şi a refuzat să se supună testelor de alcoolemie. El este pus sub acuzare pentru ultraj şi refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
Bărbatul, în vârstă de 36 de ani, din judeţul Ilfov, a fost oprit în data de 27 iunie, în jurul orei 00:00, în timp ce conducea un autoturism pe drumul naţional 7, în comuna Mătăsaru din judeţul Dâmboviţa.
“Conducătorului auto i s-a solicitat să fie supus unei testări cu aparatul alcooltest, moment în care acesta ar fi refuzat, devenind recalcitrant şi fugind pe câmp. De îndată, poliţiştii au pornit în urmărirea bărbatului şi l-au prins la scurt timp, procedând la imobilizarea acestuia. Bărbatul în cauză ar fi agresat fizic unul dintre agenţii de poliţie şi i-ar fi adresat ameninţări cu acte de violenţă. De asemenea, pe tot parcursul intervenţiei, acesta ar fi adresat poliţiştilor injurii şi expresii jignitoare”, informează, duminică, oficialii Poliţiei Dâmboviţa.
Şoferul a fost condus la spital pentru recoltarea de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei, însă a refuzat.
În primă fază, ilfoveanul a fost reţinut pe bază de ordonanţă, pentru 24 de ore, iar sâmbătă, 27 iunie, a fost prezentat judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Găeşti, care a emis un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele său.
