in ,

Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională – o combinație de Geografie și TIC

Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională – o combinație de Geografie și TIC

Programa pentru opționalul ‘Ora de GIS’ a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, Ministerul Educației și Cercetării.

Disciplina se află la intersecția dintre Geografie și Tehnologia informației și a comunicațiilor, însă deschide învățarea și către mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală și cetățenie digitală.

Opționalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real și umanist, toate specializările.

Durata opționalului este de o oră pe săptămână, pe durata unui an școlar.

”Ora de GIS’ – opționalul în care harta devine laborator, telefonul devine instrument de explorare, iar datele despre comunitate devin punctul de plecare pentru soluții este o disciplină pentru elevii care vor să învețe practic, să lucreze cu tehnologia și să înțeleagă mai bine spațiul în care trăiesc’, afirmă sursa citată.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Thiago Silva revine la Fluminense, după şase luni petrecute la FC Porto

Thiago Silva revine la Fluminense, după şase luni petrecute la FC Porto

O nouă prelevare de organe la Oradea

O nouă prelevare de organe la Oradea