Echipa medicală de la Spital Clinic Județean de Urgență Bihor – Oradea a realizat o prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a informat, marți, Agenția Națională de Transplant.
Medicii au reușit să realizeze un transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca și transplant de cornee la Institutul Clinic de Urgențe Oftalmologice ‘Prof. dr. Mircea Olteanu’.
Echipa din Oradea a fost formată din: dr. Ștefan Pataki – KDP Oradea; dr. Carmen Pantiș – coordonator de transplant la SCJU Bihor; Petru Cotrău – coordonator regional; dr. Oana Popa – medic specialist ATI, dr. Robert Ambrus – medic rezident ATI.
Transportul organelor a fost realizat cu ajutorul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviație în regim de urgență.


