in ,

O nouă prelevare de organe la Oradea

O nouă prelevare de organe la Oradea

Echipa medicală de la Spital Clinic Județean de Urgență Bihor – Oradea a realizat o prelevare de organe de la un pacient aflat în moarte cerebrală, a informat, marți, Agenția Națională de Transplant.

Medicii au reușit să realizeze un transplant hepatic la Institutul Clinic Fundeni, două transplanturi renale la Institutul Clinic de Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca și transplant de cornee la Institutul Clinic de Urgențe Oftalmologice ‘Prof. dr. Mircea Olteanu’.

Echipa din Oradea a fost formată din: dr. Ștefan Pataki – KDP Oradea; dr. Carmen Pantiș – coordonator de transplant la SCJU Bihor; Petru Cotrău – coordonator regional; dr. Oana Popa – medic specialist ATI, dr. Robert Ambrus – medic rezident ATI.

Transportul organelor a fost realizat cu ajutorul unui elicopter al Inspectoratului General de Aviație în regim de urgență.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională – o combinație de Geografie și TIC

Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională – o combinație de Geografie și TIC

Falcă (PNL Arad): În primul BPN încep procedurile de aplicare a sancțiunilor față de Veștea și alți membri

Falcă (PNL Arad): În primul BPN încep procedurile de aplicare a sancțiunilor față de Veștea și alți membri