in ,

Europenii s-au marginalizat singuri în negocierile asupra dosarului nuclear iranian, consideră Teheranul

Europenii s-au marginalizat singuri în negocierile asupra dosarului nuclear iranian, consideră Teheranul

Statele europene s-au marginalizat singure și nu participă la negocierile dintre Iran și SUA din cauza lipsei capacității lor de a lua propriile decizii, a estimat Teheranul marți, potrivit agenției EFE.

‘Europenii, prin comportamentul lor din ultimul an sau ultimii doi ani, s-au marginalizat singuri’, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ismail Bagaei, la o conferință de presă.

Acesta a reamintit reimpunerea sancțiunilor internaționale împotriva Republicii Islamice anul trecut la inițiativa Franței, Regatului Unit și Germaniei, și a estimat că europenii ‘nu au arătat nici voință, nici capacitate de decizie proprie’.

‘Europa, dacă dorește să joace un rol în afacerile internaționale, trebuie să-și schimbe abordarea și să decidă să acționeze în mod independent și responsabil. Cu plângeri și reproșuri constante poziția Europei nu se va îmbunătăți’, a atenționat oficialul iranian.

Acesta a evidențiat cazul Franței, care a transmis săptămâna trecută că va interveni în decizia de a fi ridicate sau nu sancțiunile impuse Teheranului în cadrul ONU. ‘Nu cred că aceste abordări și comportamente sunt demne de o țară precum Franța’, a spus purtătorul de cuvânt al MAE iranian.

Franța, Regatul Unit, Germania și UE au jucat un rol cheie în acordul nuclear din 2015, din care președintele american Donald Trump a retras SUA în 2018, dar sunt acum excluse de la negocierile dintre Teheran și Washington.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Consultări la Cotroceni/ Fritz: USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD

Consultări la Cotroceni/ Fritz: USR nu va putea să susțină un guvern din care face parte PSD

Harghita: Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, finalizate la timp

Harghita: Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, finalizate la timp