in ,

Harghita: Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, finalizate la timp

Harghita: Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, finalizate la timp

Lucrările de reabilitare a fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc, finanțate prin PNRR, vor fi finalizate la timp, conform informațiilor prezentate presei marți, în timpul unei vizite pe șantier, de președintele Consiliului Județean (CJ) Harghita, Bíró Barna-Botond.

Clădirea are o suprafață de aproximativ 1.000 de metri pătrați și a fost construită în anul 1942, când a adăpostit administrația Căilor Ferate Maghiare, ulterior intrând în proprietatea Consiliului Județean.

Proiectul de reabilitare a imobilului este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) și vizează renovarea energetică, modernizarea infrastructurii și creșterea accesibilității pentru persoanele cu dizabilități. Valoarea totală a contractului de execuție se ridică la aproximativ 11,5 milioane de lei, din care peste 10 milioane de lei reprezintă fonduri europene nerambursabile atrase prin Ministerul Dezvoltării.

Potrivit informațiilor prezentate marți, clădirea cu patru niveluri (subsol, parter și două etaje) a trecut printr-un proces complex de reabilitare.

Au fost schimbate toate ferestrele și ușile, acoperișul a fost refăcut, instalația electrică a fost modernizată, iluminatul a fost înlocuit cu sisteme LED, iar sistemul de încălzire a fost schimbat. De asemenea, au fost instalate panouri fotovoltaice cu o putere de 17 kW.

Pentru protejarea clădirii de umiditate au fost realizate lucrări speciale de conservare. Totodată, pentru creșterea accesibilității a fost construit un puț de lift cu acces dinspre parcare, iar la fiecare nivel a fost amenajată câte o baie destinată persoanelor cu dizabilități.

Clădirea se află într-o zonă de protecție a monumentelor istorice, motiv pentru care nu s-a realizat termoizolarea exterioară, ci doar reabilitarea fațadei. Elementele arhitecturale originale, precum scara autoportantă și anumite detalii au fost păstrate.

Președintele CJ Harghita a punctat că lucrările la clădire sunt finalizate în proporție de aproximativ 80%, iar termenul estimat pentru finalizarea renovării este sfârșitul lunii iulie. Ulterior, va începe amenajarea curții și a parcării, care necesită mai întâi efectuarea unor descărcări arheologice, deoarece zona se află pe un sit arheologic.

‘Eu cred că este un proiect de succes deoarece Consiliul Județean nu avea cum să aducă 11.500.000 lei ca să renovăm, ca să eficientizăm și ca să facem mai accesibilă clădirea. (…) Fiecare leu pe care îl putem aduce din afară județului este un avantaj pentru comunități’, a transmis Bíró Barna-Botond.

Președintele CJ Harghita a mai arătat că există posibilitatea prelungirii termenelor pentru proiectele finanțate prin PNRR, Componenta C5 – Valul Renovării, menționând că se pregătește un proiect de lege care ar permite, în anumite condiții, prelungirea perioadei de implementare până la sfârșitul acestui an.

Acesta a precizat că măsura ar fi un avantaj pentru proiectele de amploare, precum reabilitarea Palatului Administrativ din Miercurea-Ciuc, unde este nevoie de o perioadă mai lungă de execuție, ținând cont de suprafața mare a clădirii, de aproximativ 10.000 de metri pătrați.

‘Acesta este un mare avantaj pentru noi, nu aici, la clădirea acesta (Policlinica stomatologică-nred), ci la Palatul Administrativ al Consiliului Județean, pentru că Palatul Administrativ are aproape 10.000 de metri pătrați, suprafață construită și acolo mai avem nevoie de timp. Ritmul pe șantier este avansat, dar nici așa nu putem să terminăm până la sfârșitul lunii iulie. Dar putem să terminăm lucrările care țin expres de renovarea energetică a clădirii’, a explicat președintele CJ Harghita.

În clădirea fostei Policlinici Stomatologice din Miercurea-Ciuc au funcționat Centrul Cultural Județean Harghita, Colegiul Medicilor Stomatologi, dar și mai multe cabinete medicale.

Sursa citată a menționat că imobilul își va păstra destinația, decizia privind utilizarea exactă a spațiilor urmând să fie luată după finalizarea lucrărilor.

Trei clădiri aflate în administrarea CJ Harghita se află în prezent în reabilitare energetică, respectiv Palatul Administrativ, fosta clădire a Policlinicii Stomatologice din Miercurea-Ciuc, precum și Vila nr. 6 din Băile Homorod.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Europenii s-au marginalizat singuri în negocierile asupra dosarului nuclear iranian, consideră Teheranul

Europenii s-au marginalizat singuri în negocierile asupra dosarului nuclear iranian, consideră Teheranul

CONSULTĂRI LA COTROCENI – Bolojan: PNL consideră că o formulă realistă prin care să avem un guvern investit este pe baza unui pact, valabil până la sfârşitul anului / Fie guvern minoritar în jurul PSD, sau unul în jurul PNL-USR-UDMR

CONSULTĂRI LA COTROCENI – Bolojan: PNL consideră că o formulă realistă prin care să avem un guvern investit este pe baza unui pact, valabil până la sfârşitul anului / Fie guvern minoritar în jurul PSD, sau unul în jurul PNL-USR-UDMR