Cu o expresie sobră, în ciuda celor trei goluri marcate în victoria Franței cu 4-1 asupra Norvegiei, vineri, în ultimul meci pentru ‘les Bleus’ în faza grupelor Cupei Mondiale 2026, Ousmane Dembele a refuzat să vorbească prea mult despre evoluția sa și și-a îndemnat coechipierii să ‘rămână concentrați’, relatează AFP.
‘Este un moment unic și important pentru mine. Dar am preferat meciul meu împotriva Senegalului sau Irakului. Cred că am avut o influență mult mai mare, așa că trebuie să rămânem concentrați, pentru că urmează lucruri importante’, a spus câștigătorul Balonului de Aur din 2025, care a fost desemnat jucătorul meciului împotriva Norvegiei.
La fiecare întrebare care i-a fost adresată în zona mixtă, unde jucătorii se prezintă în fața presei după meciuri, atacantul parizian a răspuns încontinuu că ‘trebuie să rămânem concentrați asupra restului competiției’.
Când a fost întrebat ce părere are despre Suedia, un potențial adversar pentru ‘Les Bleus’ în optimile de finală, pe 30 martie, la East Rutherford, lângă New York, Dembele a prezis că meciul ‘va fi dificil. Este un meci din optimile de finală, orice se poate întâmpla. După cum am spus, vom rămâne concentrați asupra a ceea ce urmează.’
Selecționata Franței a câștigat Grupa I a Cupei Mondiale de fotbal 2026, după ce a învins formația Norvegiei cu scorul de 4-1 (3-1), vineri, pe Boston Stadium, la turneul final găzduit de Statele Unite, Mexic și Canada.
Ousmane Dembele (7, 20, 32) și Desire Doue (90+4) au marcat pentru ”Les Bleus”, golul nordicilor fiind semnat de Thelonious Aagaard (21).
Atacantul lui PSG a realizat al doilea cel mai rapid hat-trick din istoria Cupei Mondiale (32 de minute), după cel al austriacului Erich Probst, în primele 24 de minute ale meciului cu Cehoslovacia (CM 1954).
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Lãzãroiu)


