Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că colegii săi l-au mandatat, dacă va fi nominalizarea de premier, să îşi formeze echipa, sigur, cu membri PSD, dar nu există o restricţie. Despre programul de guvernare, el a menţionat că PSD îşi doreşte să aprobe legea salarizării.
”Colegii mei m-au mandatat, dacă voi fi nominalizarea, să-mi formez echipa, sigur, cu membri PSD, dar nu există o restricţie din acest punct de vedere”, a afirmat Sorin Grindeanu, după şedinţa conducerii PSD.
Liderul PSD a precizat că ”orice guvern ar veni, în două luni trebuie să facă lucruri pe care toate guvernele de până acum le-au făcut în aproape cinci ani, dacă vrem să tragem foarte mulţi din banii care sunt prinşi în PNRR”.
Despre programul de guvernare, Grindeanu a arătat că îşi doresc să aprobe legea salarizării.
”Noi ne dorim să aprobăm legea salarizării. Haideţi să fim corecţi, pentru că vorbim de 700 de milioane de euro, care sunt calculaţi în acest buget, pe anul acesta, la venituri. Nu e valabil acel calcul, pe care văd că l-au făcut unii, care spuneau, domnule, haideţi să nu facem legea salarizării, fiindcă, ok, putem pierde 700 de milioane, dar, pe de altă parte, costul minim este de 8 miliarde, şi de la 8 miliarde în sus…astea sunt costuri viitoare. În bugetul din acest an, la venituri, sunt prinse aceste 700 de milioane. Trebuie să încercăm să facem aceste lucruri”, a menţionat el.



