Premierul ungar Peter Magyar și-a afișat încă o dată ambiția de a reda ‘o voce puternică’ țărilor din Europa Centrală reunite în cadrul Grupului de la Visegrad, o alianță informală care reunește țara sa, Polonia, Republica Cehă și Slovacia, notează AFP.
‘Vom reprezenta împreună Europa Centrală’ la Bruxelles și în alte părți, a declarat el în cadrul unei conferințe de presă alături de omologii săi Donald Tusk, Andrej Babis și Robert Fico, la palatul Grassalkovich, lângă Budapesta.

După pierderea de influență a acestui grup, numit și V4, cauzată de tensiunile dintre Ungaria fostului premier naționalist Viktor Orban și Polonia, Peter Magyar a anunțat că s-a convenit reluarea consultărilor regulate înaintea summiturilor UE.
Premierul slovac Robert Fico, a cărui țară va prelua președinția grupului începând cu 1 iulie, a afirmat la rândul său că nu dorește ‘să fie pur și simplu obiectul deciziilor luate de alții, în special de Consiliul European și de celelalte instituții europene’.

‘Dorim să fim co-creatorii acestor decizii, dorim să fim foarte activi’, a afirmat el.
Premierul polonez Donald Tusk a estimat, la rândul său, că grupul V4 poate deveni ‘o mare putere’ cu condiția ca membrii săi să regăsească un spirit de loialitate reciprocă și a afirmat că acesta ar putea oferi ‘o rază de speranță’ țărilor care doresc să adere la UE.
Foto; (c) Marton Monus/REUTERS


