Senatorul Mihai Coteţ anunţă, marţi seară, că a preluat conducerea filialei PNL Argeş, una dintre cele 12 filiale la care Biroul Permanent Naţional al PNL a decis să nu prelungească interimatele conducerilor.
“Astăzi, prin decizia Biroului Permanent Naţional, am preluat interimatul conducerii filialei PNL Argeş. Accept cu o mare responsabilitate această decizie şi pornesc pe acest drum cu un singur gând: să reconstruim încrederea argeşenilor în filiala noastră”, a scris, marţi seară, pe Facebook, senatorul Mihai Coteţ.
Potrivit acestuia, “Argeşul are nevoie de o echipă puternică, unită şi conectată la problemele comunităţii”.
“Mulţumesc pentru încredere conducerii centrale a Partidului Naţional Liberal! Urmează multă muncă, organizare şi reconstrucţie şi mai ales de reconsolidare a unei echipe unite”, a mai transmis noul preşedinte interimar al PNL Argeş.
Mihai Coteţ s-a poziţionat de partea preşedintelui PNL, Ilie Bolojan, în scandalul recent generat de desemnarea lui Adrian Veştea pentru funcţia de premier, în timp ce deputatul Alina Gorghiu, care a condus filiala, s-a plasat de partea lui Veştea.
Alina Gorghiu ar fi urmat să ocupe un post de vicepremier în Cabinetul Veştea, dar Guvernul nu a primit votul de învestitură.
Adrian Veştea şi cei care l-au susţinut urmează să fie excluşi din PNL, procedura fiind deja demarată.
Cei mai mulţi dintre ei au anunţat că vor contesta deciziile forurilor de conducere.
Deputatul Ionel Bogdan a anunţat, marţi seară, după şedinţa Biroului Permanent Naţional al PNL, că nu au fost prelungite mandatele de conducere pentru 12 filiale, între acestea fiind Argeş, condusă de Alina Gorghiu şi Ilfov, condusă de Hubert Thuma.
În plus, Bogdan a precizat că au demarat procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veştea şi a celor care l-au susţinut, dar acestea vor fi finalizate doar după ce noul Statut va fi înregistrat la Tribunal.



