Autoritățile vin cu o serie de sfaturi în contextul valului de căldură anunțat pentru aceste zile.
”Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară! Astăzi și mâine, 25 – 26 iunie, sunt în vigoare avertizări meteorologice de temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat. (…) Fiți precauți și luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea”, se arată joi pe pagina de Facebook a IGSU.
Joi, între orele 12:00 și 21:00, cea mai mare parte a țării se află sub avertizare meteorologică de Cod galben.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai ridicate valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă.
Vineri, tot între orele 12:00 și 21:00, valul de căldură se va extinde în toate regiunile din țară. O mare parte a țării se va afla sub Cod galben, cu maxime de 30 – 34 de grade și disconfort termic accentuat.
În același interval, va fi în vigoare și o avertizare de Cod portocaliu. În județele vizate, temperaturile vor ajunge la 33 – 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.
Autoritățile vin cu recomandări:
* consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu simțiți sete;
* evitați deplasările și expunerea directă la soare în orele cele mai călduroase ale zilei;
* purtați haine lejere, deschise la culoare;
* rămâneți, pe cât posibil, în spații răcoroase sau umbrite;
* evitați efortul fizic intens în aer liber;
* verificați starea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile din familie sau vecinătate;
* nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, deoarece temperatura din interior poate crește rapid la valori periculoase, chiar și cu geamul întredeschis.


