Salvamontiştii maramjureşeni au particiăat, în ultimele 24 de ore, la două iIntervenţii foarte dificile pentru recuperaraea a trei cetăţeni ucraineni care au trecut graniţa în România prin munţi. Unul dintre ei se afla pe drum de şapte zile, fiind epuizat, iar ceillaţi dou au rămas blocaţi într-o zonă cu multe prăpastii.
„Munţii nu iartă greşelile, iar în ultimele 24 de ore, echipele de prim raspuns ale Salvamont Maramureş, structura profesionista de salvare montana a Consiliului Judetean Maramures, alături de poliţiştii de frontieră de la Valea Vişeului şi Poienile de sub Munte, structuri din cadrul ITPF Sighetu Marmatiei au demonstrat din nou ce înseamnă dăruirea si profesionalismul. După misiuni istovitoare care au totalizat peste 14 ore în condiţii dure, au reuşit să aducă în siguranţă trei cetăţeni ucraineni”, infformează, sâmbătă, oficialii Salvamont Maramureş.
Potrivit acestora, unul dintre cei salvaţi este un bărbat în vârstă de 31 ani, care se afla de şapte zile pe munte, nu mai avea provizii şi era extenuat. Ceilalţi sunt doi tineri de 25 şi 32 ani care nu se mai puteau deplasa după ce au intrat într-o zonă cu prăpastii.
Toţi trei au primit ajutorul de care aveau nevoie.
„Evacuarea ultimilor doi recuperati din munte s-a incheiat azi dimineaţă in jurul orei 06.30. Toţi trei sunt acum în afara oricărui pericol şi au fost predaţi autorităţilor abilitate”, precizează Salvamont.
