in ,

Israelul, Libanul şi Statele Unite anunţă semnarea unui acord-cadru

Israelul, Libanul şi Statele Unite anunţă semnarea unui acord-cadru

Israelul, Libanul şi Statele Unite au semnat vineri, la Washington, un acord-cadru, fără a-i dezvălui conţinutul, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către „o pace şi o securitate durabile”, a anunţat secretarul de stat american Marco Rubio.

„Suntem bucuroşi să anunţăm un acord-cadru între guvernul suveran al Libanului şi guvernul Israelului, cu medierea şi sprijinul Statelor Unite”, a declarat şeful diplomaţiei americane chiar înainte de semnare, adăugând că acesta stabileşte „un cadru pentru o pace şi o securitate durabile”.

Sub auspiciile Statelor Unite, Libanul şi Israelul au iniţiat la jumătatea lunii aprilie discuţii directe la Washington, primele de acest gen dintre cele două ţări de câteva decenii.

Hezbollahul pro-iranian a acuzat din nou, joi, Israelul de „încălcarea flagrantă” a armistiţiului, după ce un atac cu drone a provocat trei morţi. Armata israeliană a afirmat că a ucis combatanţi ai grupării şiite.

Protocolul de acord iraniano-american semnat pe 17 iunie prevede încetarea ostilităţilor, inclusiv în Liban. Iranul a impus ca această chestiune să fie inclusă în protocolul de acord, reaminteşte AFP.

viewscnt

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre; asta deranjează

Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre; asta deranjează

Părinţii a trei minori din judeţul Bihor, trimişi în judecată pentru că nu şi-au lăsat copiii să urmeze învăţământul obligatoriu / Familia a optat pentru homeschooling, formă de învăţământ nerecunoscută în România, potrivit legii

Părinţii a trei minori din judeţul Bihor, trimişi în judecată pentru că nu şi-au lăsat copiii să urmeze învăţământul obligatoriu / Familia a optat pentru homeschooling, formă de învăţământ nerecunoscută în România, potrivit legii