Medaliata olimpică americană şi fosta campioană mondială Jenny Simpson a fost externată din spital după ce a suferit un atac de cord în timpul unei competiţii sportive din Raleigh, Carolina de Nord.
Atleta în vârstă de 39 de ani alerga la o distanţă de o milă la o competiţie de atletism comunitară găzduită de Sir Walter Running când a leşinat şi a necesitat resuscitare cardiopulmonară.
„Suntem recunoscători să vă anunţăm că Jenny Simpson a fost externată de la Spitalul Universitar Duke şi îşi va continua recuperarea în Carolina de Nord în urma urgenţei medicale pe care a suferit-o în timpul evenimentului Sir Walter Running Pop Up Mile din 17 iunie”, a declarat angajatorul ei, Fleet Feet, într-o postare pe Instagram vineri.
„În timpul evenimentului, Jenny a suferit un stop cardiac brusc şi a primit îngrijiri imediate pentru a-i salva viaţa, inclusiv resuscitare cardiopulmonară şi utilizarea unui defibrilator extern automat (DEA), înainte de a fi transportată la Spitalul UNC Rex din Raleigh. Ulterior, a fost transferată la Spitalul Universitar Duke”, au anunţat organizatorii.
Simpson a câştigat medalia de aur la 1.500 de metri la Campionatele Mondiale din 2011, precum şi medalia de argint în 2013 şi 2017 şi medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Rio din 2016. S-a retras din competiţie în 2024.



