in ,

Ministerul Sănătății a plătit 154,9 milioane lei pentru lucrările la Centrul de Tratament al Tuberculozei Zerlendi

Ministerul Sănătății a plătit 154,9 milioane lei pentru lucrările la Centrul de Tratament al Tuberculozei Zerlendi

Ministerul Sănătății a efectuat luni plata sumei de 154.959.461,65 lei către constructor, prin intermediul Primăriei Sectorului 4, pentru finalizarea lucrărilor la noul Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi din cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie ‘Marius Nasta’ din Capitală.

Noua unitate medicală reprezintă una dintre cele mai importante investiții din domeniul tratării bolilor pulmonare din România și va dispune de: 115 paturi pentru spitalizare continuă, bloc operator modern cu 3 săli de operație, laboratoare de ultimă generație și spații dedicate cercetării și învățământului medical, un sistem digital integrat și interoperabil cu principalele platforme din sistemul de sănătate.

‘Muncitorii sunt pe șantier și lucrează în ritm susținut pentru respectarea termenelor asumate, obiectivul fiind finalizarea investiției până la sfârșitul lunii august’, au transmis reprezentanții MS.

Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Componenta 12 – Sănătate, Investiția 3 ‘Spitale publice’, cu un sprijin suplimentar consistent asigurat de la bugetul de stat prin Ministerul Sănătății.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Funcționarii din Senat și Camera Deputaților, în grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului

Funcționarii din Senat și Camera Deputaților, în grevă japoneză pe parcursul procedurilor de învestire a Guvernului

Peste 1.200 de participanți la Congresul Național de Dermatologie, în perioada 24 – 28 iunie

Peste 1.200 de participanți la Congresul Național de Dermatologie, în perioada 24 – 28 iunie