Funcționarii parlamentari din Senat și Camera Deputaților sunt în grevă japoneză pe toată perioada derulării procedurilor de învestire a noului Guvern, au anunțat, luni, liderii de sindicat din cele două camere.
Aceștia protestează față de nivelul scăzut de salarizare, pe care îl consideră unul ‘umilitor’.
‘Ținând cont de dispozițiile Constituției României care consfințesc, din punctul de vedere al importanței, ierarhia instituțiilor statului în sistemul politico-juridic al ordinii de drept – Parlamentul fiind primul din această ierarhie și luând în considerare funcțiile cu caracter propriu Parlamentului, legiferarea, controlul parlamentar și relațiile externe parlamentare care nu pot fi realizate decât intrinsec, de către întregul aparat parlamentar – deputați, senatori, funcționari publici parlamentari, funcționarii publici parlamentari din Camera Deputaților și Senat se află în grevă japoneză, pe tot parcursul derulării procedurilor de învestire a unui nou Guvern, ca formă de protest față de nivelul salarial incorect în raport cu importanța Parlamentului în statul de drept și în raport cu atribuțiile, responsabilitatea, răspunderea și incompatibilitățile stabilite prin lege, aplicabile funcționarului public parlamentar’, se arată într-un comunicat de presă transmis de Sindicatul Funcționarilor Publici Parlamentari.
Sindicaliștii afirmă că dispozițiile și ierarhia cuprinse în proiectul Legii salarizării unitare păstrează același statut ‘umilitor’ pentru funcția publică parlamentară.


