Ministrul iranian de externe Abbas Araghchi a anunţat, luni dimineaţa, pe X, că „exporturile de petrol şi produse petrochimice nu mai sunt restricţionate, blocada a fost ridicată, unele active îngheţate au fost dezgheţate şi a fost lansat un plan major de reconstrucţie şi dezvoltare pentru Iran”.
Postarea nu a oferit detalii despre activele îngheţate sau despre planul de reconstrucţie. CNN a contactat Casa Albă pentru comentarii cu privire la discuţii.
Anterior, Hossein Ghorbanzadeh, expert economic în delegaţia iraniană, a declarat că un proiect de acord pentru o scutire temporară de la sancţiunile SUA asupra petrolului iranian şi a derivatelor din petrol a fost finalizat, potrivit agenţiei de ştiri semi-oficiale iraniene Fars.
Aragchi a spus că „primul test real” va fi celula de rezolvare a conflictului din Liban, despre care mediatorii Qatar şi Pakistan au spus că a fost convenită de SUA şi Iran şi care ar contribui la asigurarea încheierii operaţiunilor militare din Liban.
Tireless Pakistani and Qatari mediation has delivered major progress to end Lebanon War. Oil and petrochem exports are waived, blockade lifted, some frozen assets released, and major reconstruction & development plan launched for Iran.
1st real test: Lebanon deconfliction cell https://t.co/q0okD2qwSO
— Seyed Abbas Araghchi (@araghchi) June 22, 2026



