Preşedintele Nicuşor Dan anunţă înainte de întâlnirea cu partidele că în consultările de astăzi, le va cere partidelor să revină la dialog şi la o atitudine rezonabila. ”Le cer înţelegeri pe o majoritate parlamentară, şi nu justificări şi explicaţii de ce nu pot realiza o majoritate”, spune şeful statului.
Preşedintele a transmis mesajul pe platforma X.
”În consultările de astăzi, le voi cere partidelor să revină la dialog şi la o atitudine rezonabila. Le cer înţelegeri pe o majoritate parlamentară, şi nu justificări şi explicaţii de ce nu pot realiza o majoritate”, spune şeful statului.
Nicuşor Dan afirmă că ”România are nevoie de un Guvern”.
”Păstrarea direcţiei pro-occidentale este o condiţie de la care nu ne vom abate”, mai spune Nicuşor Dan în mesaj.



