Liga Arabă a aprobat numirea la conducerea sa a lui Nabil Fahmy, un fost ministru egiptean de Externe, la o reuniune la Amman, în Iordania, a miniştrilor de Externe ai statelor membre, relatează AFP.
Nabil Fahmy, care a fost numit secretar general în unanimitate, în martie, urmează să preia mandatul de cinci ani la începutul lui iulie.
Arab League Ministerial Council Approves Nomination of Nabil Fahmy as New Secretary-General. #QNAhttps://t.co/EIGl4eGVcY pic.twitter.com/J16JvSk2Ls
– Qatar News Agency (@QNAEnglish) June 22, 2026
Fostul diplomat de rang înalt, în vârstă de 75 de ani, a condus afacerile externe egiptene din iunie 2013 şi până în iulie 2014.
El devine al optulea egiptean la conducerea organizaţiei panarabe, cu sediul la Cairo.
El îi succede lui Ahmed Aboul Gheit, care se află în post de două mandate, din 2016.
Liga Arabă, care are 22 de state membre, a avut un singur secretar general neegiptean de când a fost înfiinţată, pe tunisianul Chedli Klibi, în anii ’80, după ce Egiptul a fost suspendat din organizaţie pentru că a semnat un tratat de pace cu Israelul.
Liga, înfiinţată în 1945, este principala organizaţie regională consacrată consultării politice în lumea arabă.



