Președintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că se încheie o epocă, susținând că sub cupola Parlamentului ‘există astăzi un singur câștigător’ – George Simion.
‘Azi, 22 iunie, nu programul de guvernare este chestiunea cea mai importantă a zilei. Astăzi se încheie o perioadă importantă din istoria contemporană a României. Se încheie o perioadă care a început acum 36 de ani, imediat după Revoluția din decembrie, și a fost o perioadă extrem de importantă pentru țara noastră. Și începe o etapă despre care încă nu știm nimic. Semnalul de sfârșit de epocă a fost dat în decembrie 2024, în momentul anulării alegerilor prezidențiale, pentru care nici astăzi nu avem o explicație. Societatea așteaptă o explicație în continuare. Banalizarea răului totdeauna începe cu un pas mic. Un pas aparent nevinovat, un pas care poate fi explicat rațional. Un pas care trece peste valori, un pas care trece peste principii, peste principii fără de care nu se poate crea o societate bazată pe încredere. Trece peste principii și câmpul de bătălie politică devine extrem de tulbure’, a declarat Kelemen Hunor în plenul reunit al Parlamentului.
Potrivit liderului UDMR, ‘în aceste zile asistăm la cea mai complexă bătălie politică pentru putere’.
‘Nu pentru oameni, nu pentru comunități, ci pentru putere! O țară mică, o țară slabă, o țară fără putere economică și militară, la periferie și la granița de ciocnire între marile puteri globale, poate supraviețui doar dacă ține de principii, ține de valori și caută aliați. Azi se întâmplă un lucru aparent minor. Dacă trece guvernul condus de domnul Veștea, va trece cu voturile colegilor de la AUR. Sigur, lucrurile sunt simple. Nu se întâmplă un mare lucru. Cele două partide care au obținut cele mai multe mandate în decembrie 2024 se aliniază la guvernare. Perfect democratic, am zice. Azi, sub această cupola a Parlamentului, există un singur câștigător. Există un singur om care astăzi a câștigat. Nu este în sală, dar talentul trebuie recunoscut. Felicitări George Simion! Ai dat șah și mat! Doamnelor și domnilor, astăzi se termină o epocă și nu știm ce va urma. UDMR astăzi nu va participa la vot. În momentul votului vom părăsi sala’, a transmis Kelemen Hunor.
Citiţi şi:
*LIVE UPDATE Parlament/ A început ședința pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea
*LIVE UPDATE Parlament/ Miniștrii propuși în Guvernul Veștea – audiaţi în comisiile de specialitate


