Liderul Grupului Minorităților Naționale din Camera Deputaților, Varujan Pambuccian, a declarat, luni seară, că parlamentarii afiliați acestui grup vor vota pentru învestirea guvernului lui Adrian Veștea.
‘Într-un minut, ce poți să spui? Vreau să spun de la bun început că noi vom vota acest guvern și vom vota acest guvern din următoarele motive: în primul rând, că ne dorim să încheie aceste luni de convulsii politice. Este foarte important lucrul acesta nu atât pentru noi – noi suntem obișnuiți cu bătălii de felul ăsta – cât mai ales pentru cei care ne-au trimis aici și care așteaptă să se încheie odată, într-un fel sau altul. Vom vota acest guvern pentru că vrem o perioadă în care să mai și construim. Și nu putem construi atâta vreme cât va exista o luptă politică nesfârșită. Vom vota acest guvern. Vă mulțumesc’, a transmis Varujan Pambuccian.
Senatul și Camera Deputaților s-au reunit, luni, în ședință comună, pentru votul cu privire la învestirea guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veștea.
Citiţi şi:
*LIVE UPDATE Parlament/ A început ședința pentru învestirea Guvernului propus de Adrian Veștea
*LIVE UPDATE Parlament/ Miniștrii propuși în Guvernul Veștea – audiaţi în comisiile de specialitate


