Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a discutat cu Michael McGrath, comisar european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor, despre progresele înregistrate de România în implementarea recomandărilor formulate în Raportul privind statul de drept, ediția 2025.
”Dialog european pentru statul de drept – în calitate de ministru interimar al Justiției, am avut o întrevedere, în format videoconferință, cu domnul Michael McGrath, comisarul european pentru democrație, justiție, stat de drept și protecția consumatorilor. Am discutat despre progresele concrete ale României în implementarea recomandărilor din Raportul privind statul de drept – ediția 2025: consolidarea independenței procurorilor de rang înalt, funcționarea poliției judiciare și eficiența urmăririi penale în sistemul judiciar”, precizează sâmbătă Predoiu, pe Facebook.
El a arătat că a prezentat și cele mai recente realizări în materie de integritate – legislația privind lobby-ul și restricțiile pre- și post-angajare în instituțiile publice -, precum și revizuirea legislativă pentru implementarea Deciziei CCR nr. 297/2025.
”România rămâne un partener activ și dedicat în dialogul european. Mulțumesc domnului comisar McGrath pentru cooperarea constantă și constructivă”, a transmis Cătălin Predoiu.


