in ,

Tenis: Turneul de la Eastbourne (WTA) s-a încheiat cu victoria americancei Madison Keys

Tenis: Turneul de la Eastbourne (WTA) s-a încheiat cu victoria americancei Madison Keys

Americanca Madison Keys a câștigat sâmbătă turneul de tenis WTA 250 de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 499.000 de dolari, după ce a învins-o în finală pe germanca Tatjana Maria, 7-5, 6-4.

Madison Keys, a doua favorită a ediției actuale și campioana din 2023, s-a impus după ceva mai mult de o oră și jumătate de joc.
Keys (31 de ani, 27 WTA) are acum 4-1 în meciurile direct cu Tatjana Maria (38 de ani, 112 WTA), care câștigase precedenta confruntare, anul trecut, în semifinale la Queen’s.

Keys a câștigat al 11-lea său titlu în circuitul WTA, primul de la triumful de la Australian Open 2025, singurul său titlu de Mare Șlem, notează AFP.

Datorită titlului obținut la Eastbourne, Keys va urca de luni un loc în ierarhia WTA. La Wimbledon, unde a ajuns în sferturi de finală în 2015 și 2023, ea o va întâlni în prima rundă pe compatrioata Kayla Day (locul 138), venită din calificări.
AGERPRES (AS/redactor: Mircea Lazaroniu; editor: Mihai Țenea, editor online: Andreea Lãzãroiu)

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este ‘sabotaj’

Ionuț Stroe răspunde conducerii PNL: A te adresa unei instanțe nu este ‘sabotaj’

#Ucraina: Un avion ucrainean MiG-29 s-a prăbușit în regiunea Poltava; pilotul s-a catapultat în siguranță

#Ucraina: Un avion ucrainean MiG-29 s-a prăbușit în regiunea Poltava; pilotul s-a catapultat în siguranță