Preşedintele SUA, Donald Trump, s-a exprimat cu privire la viitorul prim-ministrului britanic Keir Starmer, susţinând că acesta „va demisiona”, pe fondul speculaţiilor conform cărora liderul britanic ar putea stabili un calendar pentru plecarea sa chiar luni, relatează CNN.
„Keir Starmer va demisiona din funcţia de prim-ministru al Regatului Unit”, a declarat Trump într-o postare pe Truth Social, deşi rămâne neclar dacă preşedintele SUA ştie ceva cu siguranţă sau doar a făcut un comentariu pe această temă.
Agenţia britanică PA Media a relatat că Trump nu a mai vorbit cu Starmer de când liderii s-au întâlnit la summitul G7 din Franţa, la începutul acestei săptămâni.
În postarea sa de pe reţelele de socializare, Trump l-a criticat pe Starmer, liderul Partidului Laburist de centru-stânga din Marea Britanie, spunând că elaborarea ineficientă a politicilor ar fi în spatele declinului său politic.
„A eşuat lamentabil în două subiecte foarte importante – IMIGRAŢIE ŞI ENERGIE”, a scris Trump, adăugând: „(DESCHIDEŢI PETROLUL DIN MAREA NORDULUI!)”.
Trump a îndemnat în repetate rânduri guvernul britanic să anuleze îngheţarea emiterii de noi licenţe de explorare a petrolului şi gazelor în Marea Nordului şi a criticat parcurile eoliene din Marea Britanie.
Deşi a fost odată poreclit „şoptitorul lui Trump” datorită abilităţii sale aparente de a-l menţine pe preşedinte de partea sa, Starmer a fost recent subiectul unui val de mustrări din partea liderului american cu privire la războiul din Iran.
Ca răspuns la afirmaţia lui Trump, un purtător de cuvânt al Downing Street a îndrumat CNN către cea mai recentă declaraţie a lui Starmer, făcută vineri, în care acesta a spus: „Mai sunt multe de făcut, iar pe asta mă concentrez, pentru asta am fost ales, adică să-mi servesc ţara”, adăugând că nu mai este nimic de adăugat în acest moment.
Secretarul britanic pentru Afaceri, Peter Kyle, a declarat duminică pentru BBC că Starmer reflectă asupra „realităţilor politice” în acest weekend, adăugând că va face „ceea ce este în interesul ţării”.
CNN a contactat Casa Albă pentru comentarii.
Mass-media din Marea Britanie relatează pe scară largă că Starmer se va retrage luni, sprijinul fiind îndreptat spre Andy Burnham, primarul demisionar din Manchester, care a câştigat alegerile parţiale recente.



