in ,

#Ucraina: Stațiile de releu din Belarus folosite pentru ghidarea dronelor rusești au fost dezactivate, anunță Zelenski

#Ucraina: Stațiile de releu din Belarus folosite pentru ghidarea dronelor rusești au fost dezactivate, anunță Zelenski

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat miercuri că stațiile de releu din Belarus folosite pentru ghidarea dronelor rusești în atacurile asupra Ucrainei au fost dezactivate de către autoritățile de la Minsk, la câteva zile după ce el i-a cerut omologului său belarus Aleksandr Lukașenko să le scoată din funcțiune, relatează agențiile Reuters și EFE.

Zelenski l-a amenințat vineri pe Lukașenko că armata ucraineană va acționa dacă nu sunt eliminate într-o săptămână aceste relee amplasate pe teritoriul belarus în două regiuni la granița ucraineană.

‘Începând din 22 iunie, stațiile de releu au încetat să funcționeze pe teritoriul Belarusului’, a spus miercuri Zelenski într-un mesaj audio adresat presei. ‘Dacă le-au desființat sau nu, sincer, nu știu deocamdată. Dar încercăm să aflăm’, a adăugat el.

Tot vineri, Zelenski i-a cerut lui Lukașenko să nu mai furnizeze combustibili Rusiei, în timp ce Ucraina atacă sistematic cu drone rafinăriile acesteia, și l-a amenințat de asemenea pe omologul său belarus cu acțiuni menite să oprească aceste livrări de combustibili.

Președintele ucrainean a susținut repetat în ultimele luni că Moscova ar intenționa să implice Minskul mai profund în războiul din Ucraina, după ce armata rusă a folosit teritoriul belarus pentru ofensiva asupra nordului Ucrainei la începutul invaziei lansate în 2022.

What do you think?

50 Points
Upvote Downvote

Written by

Tenis: Irina Begu s-a oprit în optimi la Bad Homburg / Gabriela Ruse, confruntare cu Emma Navarro. Americanca a eliminat-o pe Swiatek

Tenis: Irina Begu s-a oprit în optimi la Bad Homburg / Gabriela Ruse, confruntare cu Emma Navarro. Americanca a eliminat-o pe Swiatek

RECTIFICARE Palatul Victoria, iluminat, miercuri, în culorile steagurilor României și SUA

RECTIFICARE Palatul Victoria, iluminat, miercuri, în culorile steagurilor României și SUA