Președintele Nicușor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declarațiilor publice făcute de reprezentanții partidelor, există disponibilitate pentru cel puțin o soluție în vederea formării Guvernului.
El a menționat că așteaptă partidele să propună o formulă de majoritate care să susțină Executivul respectiv.
‘Eu cred că suntem toți oameni serioși și în consultarea publică pe care am avut-o acum două zile am avut niște declarații politice. Dacă punem cap la cap, în mod logic, acele declarații politice, rezultă de acolo cel puțin o soluție. În declarațiile publice am văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție. Eu aștept ca partidele să vină la mine cu majoritate. Cred că, după două luni, noi, toți cetățenii din țara asta, putem să așteptăm de la partidele politice propuneri de majoritate’, a transmis președintele într-o declarație acordată presei în timpul vizitei în Polonia.
Nicușor Dan a mai afirmat că, potrivit declarațiilor publice, soluția preconizată este un guvern minoritar, susținut de o majoritate prooccidentală.
‘Din declarațiile publice, acea soluție care se preconiza era o soluție de guvern minoritar, susținută de o majoritate prooccidentală’, a spus el.
Întrebat dacă ar fi posibil ca Guvernul Bolojan să rămână interimar până la toamnă, Nicușor Dan a replicat că ar fi bine ca România să aibă un Executiv până marți, având în vedere că urmează vacanța parlamentară și că este necesară absorbția fondurilor din PNRR.
‘Nu vreau să fac această predicție, însă pentru România e important – pentru că avem miza până la 31 august a banilor din PNRR – e important să avem un guvern cât mai repede. Și pentru că parlamentarii vor intra în vacanță parlamentară marți, ar fi bine să avem un guvern până marți’, a spus el.
Citiţi şi:
VIDEO Nicușor Dan: Sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul
VIDEO Nicușor Dan, despre faptul că Veștea a discutat cu AUR: Ar fi fost dincolo de atributul meu constituțional să intervin
VIDEO Nicușor Dan spune că unii lideri și-au schimbat opinia în ce privește susținerea guvernelor Tomac și Veștea


