Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că ar fi fost neconstituțional să intervină în contextul discuțiilor pe care Adrian Veștea, premier desemnat la acel moment, le-a avut cu reprezentanții AUR pentru a obține la învestire voturile acestui partid.
‘Domnul Veștea a primit un mandat și mai departe a fost sarcina domniei sale’, a spus președintele, în cadrul unei conferințe de presă la Gdansk, în Polonia.
El a afirmat că nu avea cadrul legal pentru a interveni.
‘În respectiva zi, această informație era cunoscută de multă lume, dar ar fi fost dincolo de atributul meu constituțional să intervin’, a afirmat șeful statului.
Premierul desemnat de la acel moment, Adrian Veștea, s-a întâlnit, luni, în ziua în care Parlamentul urma să supună la vot guvernului propus de el, cu liderul AUR, George Simion.
Nicușor Dan se află la Gdansk, în Polonia, unde a participat la Summitul Flancului estic.
Citiţi şi:
VIDEO Nicușor Dan: Sper să mă pun în poziția de a avea instrumente pentru a reforma sistemul
VIDEO Nicușor Dan: Am văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern; aștept ca partidele să vină cu o majoritate
VIDEO Nicușor Dan spune că unii lideri și-au schimbat opinia în ce privește susținerea guvernelor Tomac și Veștea


