Zeci de consultații acordă zilnic medicii veterinari în perioada sezonului estival, când mulți dintre proprietari aleg să își petreacă concediile alături de patrupede în țară sau în străinătate, specialiștii atrăgând atenția că, fără o pregătire prealabilă, prietenii patrupezi pot dezvolta afecțiuni rare și potențial letale.
Odată cu debutul sezonului estival și creșterea numărului de deplasări către litoral, zone montane sau destinații din afara țării, medicii veterinari recomandă proprietarilor de animale de companie să acorde o atenție sporită măsurilor de întreținere a prietenilor necuvântători, pornind de la regimul alimentar și de hidratare corespunzătoare, până la deparazitări și vaccinări periodice.
‘În cazul deplasărilor cu autoturismul, recomandăm ca animalele de companie să fie transportate în cuști speciale, cu hamuri și accesorii de siguranță sau dispozitive adaptate pentru a preveni accidentele. Sunt necesare opriri regulate pentru hidratare și mișcare, iar animalele de companie nu trebuie lăsate niciodată nesupravegheate în mașină, chiar și pentru perioade scurte, deoarece temperatura din habitaclu poate crește rapid la valori periculoase, care pot conduce la hipertermie, implicit deshidratare, în timp scurt. Pentru călătoriile cu avionul, proprietarii trebuie să verifice din timp condițiile impuse de compania aeriană, documentele necesare, pentru că anumite state solicită analize speciale. În cazul deplasărilor internaționale, este obligatorie existența pașaportului european pentru animale de companie, identificarea prin microcip și vaccinarea antirabică valabilă, deparazitările și examenul clinic efectuate în concordanță cu legislația în vigoare’, a declarat, pentru AGERPRES, medicul veterinar Stelian Țigara.
În contextul în care proprietarii animalelor de companie se pregătesc de concedii și nu vor să își lase acasă prietenii patrupezi, este recomandată programarea din timp la cabinetele veterinare, ținând cont că este o perioadă aglomerată, cu un număr mai mare de solicitări pentru consultații.
‘Clinicile veterinare înregistrează, de regulă, un număr mai mare de consultații în perioada verii. Perioada verii este una dintre cele mai solicitante pentru personalul medical veterinar. În cabinetul nostru acordăm zilnic consultații, tratamente, analize, imunizări, intervenții chirurgicale, în medie pentru un număr de 30-40 de pacienți. Cele mai frecvente prezentări sunt pentru afecțiuni dermatologice, boli parazitare, tulburări digestive, accidente, traumatisme și controale medicale necesare înaintea călătoriilor. Proprietarii consecvenți solicită consultații de rutină, în vederea actualizării vaccinărilor și a schemelor de protecție antiparazitară adaptate sezonului, precum și în ce privește adaptarea regimului alimentar adecvat’, a precizat medicul veterinar.

Foto: (c) Florin Zafiu / AGERPRES
Printre principalele afecțiuni întâlnite, vara, la animalele de companie, medicii veterinari remarcă bolile transmise de căpușe, precum babesioza, insolația și șocul termic, deshidratarea, afecțiunile digestive provocate de schimbarea alimentației sau consumul de apă contaminată, dermatitele și alergiile cutanate, otitele, în special la câinii care înoată frecvent, înțepăturile de insecte și traumatismele. Există și o serie de boli rare pe care animalele de companie le pot dezvolta.
‘Schimbările climatice și mobilitatea crescută a animalelor favorizează apariția unor boli considerate anterior rare în anumite regiuni, precum leishmanioza, o infecție parazitară gravă sau dirofilarioza, o parazitoză gravă, potențial letală. Din acest motiv, prevenția rămâne cea mai eficientă metodă de protecție. Noi recomandăm deparazitările internă și externă, respectarea schemelor de vaccinare și efectuarea unui consult medical înainte de orice călătorie. Suplimentar, în sezonul estival, recomandăm proprietarilor să asigure permanent accesul animalelor la apă proaspătă și, pe cât posibil, să evite plimbările în intervalele cu temperaturi ridicate. Să evite deplasările în zonele cu vegetație abundentă și să verifice zilnic prezența căpușelor după ieșirile în natură. O atenție deosebită trebuie acordată animalelor vârstnice, celor cu afecțiuni cardiace sau respiratorii și raselor brahicefalice, care sunt mult mai sensibile la temperaturile extreme’, a subliniat medicul veterinar Stelian Țigara.
Reprezentanții Colegiului Medicilor Veterinari din Buzău apreciază că sezonul estival este unul deosebit de solicitant pentru medicii veterinari. La nivelul județului, doar în Registrul de Evidență a Câinilor cu Stăpân (RECS) figurau în jur de 90.000 de animale, în situația în care sunt în activitate în jur de 180 de medici veterinari, doar o parte dintre aceștia ocupându-se de animalele de companie.
‘Medicii animalelor de companie se ocupă în perioada aceasta cu animale care se îmbolnăvesc pe fondul mușcăturilor de căpușe, fac deparazitări, iar medicii veterinari de liberă practică, împuterniciți cu contracte de la stat, fac inspecții în exploatații de non-profesionale, pentru a depista anumite boli infecto-contagioase la animale. În județul Buzău, sunt în jur de 140 de medici veterinari înscriși la Colegiul Medicilor Veterinari, dar total cred că sunt spre 180. Au mai plecat câțiva din țară dar numărul lor, să spunem, cu un procent de 10% ar fi scăzut la nivel de județ. La un moment dat, erau cred că vreo 90.000 de animale de companie introduse în RECS, cele care sunt microcipate, dar nu sunt date exacte referitoare la animalele nemicrocipate’, a declarat, pentru AGERPRES, președintele Colegiului Medicilor Veterinari, Florin Sangiu.
Riscul îmbolnăvirilor, apreciază specialiștii, scade în situația în care proprietarii patrupedelor respectă măsurile de prevenție și le acordă atenția necesară. Totodată, autoritățile recomandă proprietarilor să nu lase niciodată animalele de companie singure în mașină pe timp de vară, pentru că în doar câteva minute temperatura poate depăși 40-50 de grade, devenind letală, situație care atrage și o răspundere legală.


