‘Nu voi lăsa nimic fotbalului uruguayan’, a declarat abătut selecționerul Marcelo Bielsa după înfrângerea cu 1-0 în fața Spaniei, care a pecetluit eliminarea echipei sale în faza grupelor Cupei Mondiale și a marcat sfârșitul mandatului său de trei ani la conducerea echipei ‘Celeste’, scrie AFP.
‘Orice contribuție din partea unui selecționer care lucrează de trei ani nu contează dacă nu se obțin rezultate: locul patru în calificări (zona sud-americană) nu a însemnat nimic, locul trei în Copa America nu a însemnat nimic și, evident, nu este nevoie să comentez această performanță’, a declarat antrenorul argentinian într-o conferință de presă.
Va fi ‘o perioadă care nu a lăsat nimic în urmă’, a insistat el, cu capul plecat. În luna mai, el anunțase că nu intenționează să-și prelungească înțelegerea cu Uruguayul după Cupa Mondială.
Potrivit lui Bielsa, ‘întrebările nu caută răspunsuri, ci mai degrabă urmăresc să descarce asupra mea, care sunt responsabil, toată dezamăgirea’ eliminării.
‘Atitudinea nu merită critici, aspectul fizic și mai puțin. În schimb, abordarea tactică nu a fost decisivă’, a rezumat el.
La acest Mondial, ‘am jucat pentru a obține șapte puncte și am obținut două’, în ciuda ‘unui grup de jucători de calitate’, a spus Bielsa. ‘În ciuda muncii, efortului și dăruirii, eu nu am reușit’, a adăugat tehnicianul.
Întrebat despre decizia de a-l titulariza pe portarul Fernando Muslera, care comisese deja erori la această Cupă Mondială înainte de a greși la golul Spaniei, Bielsa a afirmat: ‘Când am luat decizia de a-l introduce pe Muslera în teren, a fost o decizie foarte bine chibzuită’.
‘Este un portar care venea după un an magnific, un jucător cu o personalitate foarte puternică și mult caracter’, motiv pentru care ‘am decis să-l păstrez și să nu-mi retrag încrederea în el’, a spus Bielsa.
La pauză însă, Bielsa l-a scos pe Muslera, la cererea jucătorului, și l-a înlocuit cu Sergio Rochet. ‘Nu eu am fost cel care a luat decizia; el a luat-o singur’, a explicat antrenorul.
Sud-americanii au dezamăgit din nou, dubla campioană mondială părăsind turneul final fără victorie și pentru a doua ediție la rând după faza grupelor.
După 1-1 cu Arabia Saudită și 0-0 cu Capul Verde, echipa antrenată de Marcelo Bielsa avea nevoie de măcar un rezultat de egalitate contra Spaniei pentru a păstra șanse de a merge mai departe.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu), editor online: Andreea Lãzãroiu


