Cristian Răileanu a câștigat proba de fond, duminică, în cadrul Campionatelor Naționale de ciclism pe șosea de la Loamneș (Sibiu), după ce se impusese și în cea de contratimp.
Răileanu (CSA Steaua), care s-a impus în proba de fond și în 2024, a fost cronometrat cu timpul de 03 h 47 min 32 sec, fiind urmat de Horea Ștefan Precup (CS Voința Cluj-Napoca), la 9 secunde, și de Andrei Cărbunarea (CS Voința Cluj-Napoca), la 10 secunde, etc.
Iana Balteș (CSU Târgu Mureș) a câștigat la Elite feminin, în timp ce la U19 victoriile au revenit lui Theo Trică (CS Olimpia București), respectiv Biancăi Cristina Pătrașcu (Club Ciclism Turbo). La U17 s-au impus Flavius Pavel Enescu (ACS Olimpic Zărnești), respectiv Mara Perșoiu-Târâtu (ACS Olimpic Zărnești).


